YARARLI BAZI KAYNAKLAR

AY'IN EVRESİ

GÜN DOĞUMU VE BATIMI

04:5011:5418:58
Ankara, Türkiye

AAT Facebook

AAT Twitter

Sponsorlarımız


TASARIM: ODTÜ AAT

Tüm hakları saklıdır. © 2006 - 2010Dünya-Güneş Arası Mesafenin Artışı
Uzay Araştırmaları
Mehmet Kemal Ardoğa tarafından yazıldı.   
Pazar, 07 Haziran 2009 19:00

Yıllardır gökbilimciler, Güneş ile Dünya arası mesafeyi ölçmeye çalışmışlardır. Milattan önce 3. yüzyılda Yunanlı Aristarkus, Güneş merkezli sistemi ortaya atan ilk kişiydi. Yalnız ona göre Güneş, Ay'dan sadece 20 kat uzaklıktaydı. Halbuki gerçekte 400 kat uzaklıkta.

Güneş ve Dünya

Güneş-Dünya arası mesafe her yıl 15 cm artıyor.

Telif Hakkı: NASA

20. yüzyılın sonlarına doğru, bilimadamları mesafeyi tam olarak ölçebildiler. Bu mesafeye "Gökbilim Birimi" (Astronomical Unit) denildi. Uzay araçlarının da yardımıyla mesafe tam olarak 149,597,870.696 km bulundu.

Rus bilimadamları Gregoriy A. Krasinsky ve Victor A. Brumberg, 2004 yılında Güneş ve Dünya'nın birbirlerinden az da olsa uzaklaştıklarını keşfettiler: sadece yılda 15 cm. Peki neden 2 gökcismi birbirlerinden uzaklaşıyor?

Bununla ilgili bir iddia Güneş'in kütlesinin Güneş rüzgarları ve füzyon tepkimeleri nedeniyle azalması. Bu nedenle de Güneş'in kütle çekim kuvvetinin azalması. Başka bir iddia da evrensel genişleme ve karanlık maddenin etkisi nedeniyle çekim sabiti, G'nin azalması. Ama hiçkimse bunları tatmin edici bir şekilde açıklayamadı.

Ama Japonya, Hirosaki Üniversitesi'nden Takaho Miura ve üç meslektaşı bir cevap üstüne çalışıyorlar. Avrupa bilimsel makale dergisi Astronomy & Astrophysics 'de çıkan makaleye göre Güneş ile Dünya arası mesafenin artmasının nedeni gelgit etkisi.

Bu Ay'ı uzaklaştıran nedenin aynısı: Ay'ın etkilediği okyanus suları, Dünya'nın açısal enerjisini Ay'a aktarıyor. Sonuç olarak da her yıl Ay'ın yörüngesi 4 cm genişlerken Dünya'nın dönüş hızı da 0.000017 saniye yavaşlıyor.

Miura ve takımı da Dünya'nın kütlesinin az da olsa arttığını ve Güneş üzerinde ufak bir gelgit etkisi yarattığını kabul ettiler. Hesaplarına göre Güneş'in dönüş hızı her yıl 0.00003 saniye azalırken Güneş açısal momentini kaybetmeye başlıyor ve Güneş ile Dünya arası mesafe de büyüyor.

Kaynak: NewScientist

Yorumlar (18)
 • ercn  - dünya ve güneşin kütlesi
  dünya ve güneşin kütlesi kg cinsinden ne kadar
 • Yönetici
  Dünya'nın kütlesi: 5.97*10^24 kg
  Güneş'in kütlesi: 1.98 * 10^30 kg
 • Necat Taşdelen  - Gezegen-Güneş arası mesafe değişir
  Newton denklemleri çözülünce,gezegen yörüngelerinin Keplerin dediği gibi elips değil fakat sarmallar olduğu anlaşılır.Gezegenler güneş merkezli farklı sarmallarda yüzerler.Dünya için 2009 yılında mesafe 149597890 km iken 2010 yılında mesafenin 87 cm artacağı hesaplanır.Her yıl farklı artışlar vardır.Artma daha 63630000 sene sürecek.
  O tarihte mesafe 149616642 km ye çıkacak.Sonra azalma başlayacak.(GJSFR Vol.10 Issue 5.Version 1.September 2010.Page 70.)necat tasdelen.
  Artış sebebi sarmallardır.Gökteki galaksilerin fotograflarına bakınız.Sarmalları görürsünüz.
 • hamdi taş  - gunes mesafesının degısmesı hk...
  gunesın bazan 15 cm uzayacagı bazanda 87 cm artacagı hakkındakı bılgılerı tam olarak anlamadım . ancak elıps olayını. arkadasımız sarmallar olarak degerlendırmıstır .sarmalların ne oldugunu acıklamamıstır. ancak cekımlerın ve gelgıt olaylarından dogan bır hareketlılıktır. gorusum budur. ancak sarmalların ne demek oldugunu acıklayıcı bılgı yoktur. acıklanmasını rıca ederım..
 • fatma
  güzelmiş.............. :)
 • gizem  - komikmiş
  8) :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 • nila  - güzel
  :0 :wink: :arrow: :) :wink:

 • TUNA TERCAN  - s.a.
  :shock: nato nasıl öreniyo
 • Koray  - km değil metre
  149.597.870,696 km yazının başında düzeltme gereği duydum km değil metre olması gerekiyor.
 • hamdi taş  - gunes hk..
  gunesle dunya arasındakı koray bey metre demıs ancak metre olarak 696 sı metredır .yanı gunesle dunya arası 149.597.870 km dır (696) sı ısemetredır. benım bılgı olarak bıldıgım budur...
 • Yönetici
  Merhabalar,

  Bir noktalama yanlışı olmuş sanırım. Noktaları virgül, virgülleri de nokta ile değiştirdiğimizde kilometre birimi doğru oluyor. Teşekkürler uyarınız için.
 • Anonim
  o kadar uzaklık olduğunu bimiyordum :?: :?: :lol: :shock: :P :oops: :roll: :D :) :( :0 :shock: :confused: 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow:
 • Anonim
  Harika Bir Bilgi :?:
 • Necat Taşdelen  - Yörüngeler sarmaldır
  2011 Aralık ayı Nasa toplantısında,P1019 abstract ile "Yörüngeler Sarmaldır" bildirisi sundum.Klasik fizikçiler "neden sen de herkes gibi yörüngeler elipstir demiyorsun" görüşlerinin ötesinde bir mütalaa veremediler.Yani Nasa her şeyden anlar düşüncemiz yanlıştır.Hiç bir şeyden anlamazlar. Biz,doğulular,ezilmişliğimizin altında onlardan başkası uzay işlerinden anlamaz zannetmeğe şartlandırılmışızdır.Kendinize gelin.Büyük bir ihtimalle "Kepler yasaları" bizim fizik tedrisatımızdan kaldırılacak.Beyninizi hemen teslim etmeyin.Kendi hesaplarınızı yapıp öz güveninizi sağlamlaştırın.Biat etmeyin.
 • Doğacan Özdemir  - savaş
  :( yakında dünyamız dışındaki varlıklarla savaşlar yapacağız her iki tarafında çok canı yanacak . hatta şimdiden belirtileri var.biz nasıl uzayı keşfetmeye gidiyorsak onlarda dünyayı keşfetmeye geliyorlar . ve her iki tarafında gidip gelme sayısı fazlalaşınca kötü olaylar yaşayacağız.birbirimizden rahatsız olacağız . bana bunları nerden biliyorsun :!: kafadan atıyorsun diyorlar.yanlış yapıyorlar bunlar inanana ilginç inanmayana bir şiir olsun :!:
 • Anonim  - dünya ve güneş arasındaki mesafe
  şurda çok güzel bir makale var konu ile ilgili:
  http://www.astrotr.com/dunya-ve-gunes-arasindaki-mesafe/
 • holly  - çok uzak
  pufffffffff çok uzakmış arabaylada gidilmez oraya :D abicim ne bu uzaklık böyle yaaaa
 • yıldız
  Size teşekkürederim ödevimi
  yapmaya yardımcı oldun için.Ben bu siten çok bilgi aldım.
 • muhamet karataş  - dunya
  dünya nın güneşe uzaklıgı ne kadar ???????????

  ay ın dünya ve güneşe uzaklıgı ne kadar
 • Yönetici
  Merhaba,

  Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığı yaklaşık 150 milyon kilometre. Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığı yaklaşık 400 bin kilometre, Güneş'e olan uzaklığı ise 150 milyon kilometredir.
 • Anonim  - uhgh
  çok güzel olmuş
 • Anonim
  çok güzel bilg, edindim
Yorum yaz
İletişim Bilgileriniz:
Yorumlar:
:D:):(:0:shock::confused:8):lol::x:P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink::!:
:?::idea::arrow:
Security
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

GÜNÜN ASTRONOMİ BİLGİSİ

Güneş Sistemi'nin tüm gezegenleri düşünüldüğünde, uydusunun ve yıldızının (Güneş) görünür büyüklüklerinin aynı olan tek gezegenin Dünya olduğunu biliyor musunuz?

Günün Astronomi Fotoğrafı

GÖKYÜZÜ BÜLTENİ

Gökyüzü Bülteni

YAKIN ZAMANDA NELER VAR?

Olay yok

TAKVİM

Ağustos 2015
P S Ç P C C P
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6